D’Art Society
D’Art Society
D’Art Society to pierwsze, trwające aż pół roku, wyzwanie w ramach #1YearChallenge. Jego celem było łączenie adeptów sztuki z doświadczonymi twórcami oraz tworzenie forum wymiany myśli i inspiracji dla artystów różnych pokoleń, perspektyw i wrażliwości.
Wyzwanie trwało od stycznia do czerwca i obejmowało liczne aktywności, m.in. twórczą współpracę młodych artystów z mistrzami, wystawy, webinaria poświęcone prawu autorskiemu i inwestowaniu w sztukę, a także aukcję, z której dochód wsparł organizację charytatywną.
Dziękujemy zaangażowanym w projekt fantastycznym twórcom oraz pracownikom Dentons, a także mieszkańcom Warszawy, którzy tłumnie odwiedzali zorganizowane w czasie wyzwania wystawy. Szczególne podziękowania należą się członkom jury konkursu, a jednocześnie kuratorom projektu: Mariannie Stuhr, Magdzie Fokt, Alkowi Slonowi, Sabinie Twardowskiej oraz Wojciechowi Tylbor-Kubrakiewiczowi.
Inicjatywie artystycznej D’Art Society patronowało Stowarzyszenie Front Sztuki. Patronem honorowym całorocznego programu #1YearChallenge jest Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.
Artyści D’Art Society
Osią projektu D’Art Society jest idea współpracy rozumiana jako wymiana umiejętności i doświadczeń pomiędzy osobami i środowiskami reprezentującymi odmienne punkty widzenia i sposoby działania.
Inicjatywa ta pozwoliła wsłuchać się w głos młodego pokolenia i dać mu przestrzeń do wyrażania swojego zdania w sposób twórczy, niepokorny, zmuszający odbiorców do myślenia.
Do projektu D’Art Society zaprosiliśmy artystów:
Masterzy
Juniorzy
Duety
Nagrania
Webinaria

Artysta w każdym z nas
Magda Fokt i Alek Slon – artyści i kuratorzy projektu D’Art Society rozmawiali o:
– początkach drogi artystycznej
– czy bycie twórczym jest trudne
– co zrobić, gdy nie wiadomo od czego zacząć
– pułapki i ślepe uliczki kreatywności
– jak sobie radzić z porażką
– jak sobie radzić z sukcesem

Co Artysta Sztuk Plastycznych powinien wiedzieć o prawie?
Marek Trojnarski – counsel w Zespole Prawa Własności Intelektualnej i Nowych Technologii kancelarii Dentons opowiadał o:
– prawie autorskim i wynagrodzeniu twórcy
– zabezpieczeniu interesów we współpracy z podmiotami trzecimi, w tym z galeriami sztuki, muzeami i zleceniodawcami
– rejestracji wzorów przemysłowych
– korzystaniu z dzieł w internecie

Czy warto inwestować w sztukę i jak to robić?
– Spotkanie prowadzone przez Tomasza Dziewickiego, historyka sztuki, eksperta Desy Unicum
Wystawy
UNIWERSUM/UNIWERSAM
Wystawa UNIWERSUM/UNIWERSAM była prezentacją uczestników projektu D’Art Society i zarazem okazją do zagłębienia się w zakamarki stworzonego przez nich świata. Podobnie jak w życiu, każdy zwiedzający mógł wybrać drogę, która wydała mu się najlepsza lub najbardziej obiecująca. W tej wędrówce przenikały się duch i materia, a towarzysząca wystawie mapa pomagała odnaleźć drogę do takich miejsc jak: Ocean, Pustynia, Habana Libre, Czeskie Kino, Gdzie Indziej, Objęcia Morfeusza, Kraina Cienia, Ciotusza Stara, Tam Dom Twój (handlowy), Koniec Świata.
Wystawa finałowa
Zwieńczenie inicjatywy D’Art Society – wystawa dzieł w Elektrowni Powiśle, będących owocem intensywnych prac w tandemach:
- WHO ART IN HEAVEN – Basia Mączka / Alek Slon
- CZECHY Z DOSTĘPEM DO MORZA – Dominika Chmielewska / Magda Fokt
- NEBULAE – Agnieszka Bielak / Marianna Stuhr
- DEKONSTRUKCJA NIENATURALNA – Krzysiek Rudziński / Wojciech Tylbor-Kubrakiewicz
- HOMO MANIPULATUS – CZŁOWIEK STEROWANY – Tomasz Jastrzębski / Sabina Twardowska
Aukcja prac
Aukcja prac powstałych w ramach projektu odbyła się 17 czerwca w siedzibie kancelarii Dentons. Dochód z aukcji przekazany został Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową oraz artystom biorącym udział w projekcie.
Ambasadorzy D’Art Society

Arkadiusz Krasnodębski
Partner Zarządzający w polskim biurze Dentons, kieruje również warszawskim oraz europejskim Zespołem Energetyki i Zasobów Naturalnych.
W ciągu blisko 30 lat aktywności zawodowej koordynował i kierował doradztwem prawnym w licznych projektach typu greenfield i brownfield w sektorze elektroenergetycznym dotyczących m.in. gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, energii odnawialnej oraz energii atomowej. Uczestniczył w procesach prywatyzacyjnych oraz postępowaniach zamówieniowych w sektorze energetycznym.
Arkadiusz Krasnodębski jest powszechnie uznawany za wiodącego prawnika w swojej dziedzinie, zarówno w Polsce jak i w Europie. Posiada wyróżnienie Eminent Practitioner w rankingu 2020 Chambers Europe i został uhonorowany wpisem na listę Hall of Fame w edycji 2020 EMEA Legal 500.

Barbara Mączka