Przystanki wiedzy: Mam prawo

 

Czy policja może odmówić przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie? Co masz prawo wiedzieć o stanie swojej sprawy? Gdzie przebiega granica pomiędzy dozwoloną krytyką a naruszaniem dóbr osobistych? Jak skutecznie chronić się przed mową nienawiści?

 

O tym, że nieznajomość prawa szkodzi, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyzwanie Przystanki wiedzy: Mam prawo miało na celu pokazać, że dobra orientacja w katalogu swobód i praw przydaje się w niejednej życiowej sytuacji. Jako prawnicy bierzemy na siebie odpowiedzialność i przywilej jak najszerszego informowania o prawach, które przysługują każdemu z nas. Dlatego w lutym rozpoczęliśmy akcję edukacyjną Przystanki wiedzy: Mam prawo, podczas której, za pomocą plakatów umieszczonych na wiatach przystankowych na terenie całej Warszawy, a także artykułów na stronie projektu, dzieliliśmy się wiedzą na temat swobód obywatelskich oraz fundamentalnych praw człowieka.

 

Nagrania

Przeczytaj artykuły autorstwa prawniczek i prawników Dentons na temat praw człowieka oraz swobód obywatelskich:

 Ambasadorzy projektu

adw. Joanna Kornaszewska

adw. Joanna Kornaszewska, inicjatorka akcji szkoleń dla prawników w ramach projektu „Prawnik pierwszej pomocy”, działająca pro bono w sprawach z pogranicza prawa karnego i swobody wypowiedzi

adw. Grzegorz Kukowka

adw. Grzegorz Kukowka, zaangażowany w świadczenie pomocy pro bono dla osób zatrzymanych w związku z ich udziałem w pokojowych protestach

adw. dr hab. Dorota Pudzianowska

adw. dr hab. Dorota Pudzianowska, wieloletnia ekspertka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

adw. Olga Ziegler

członkini Rady Konsultacyjnej funduszu Prawo Nie Wyklucza, działająca pro bono w sprawach nieruchomości, dla organizacji pozarządowych wspierających prawa osób LGBT+ oraz osobom zatrzymanym.

Patronem honorowym całorocznej inicjatywy #1YearChallenge jest Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.