ReStore

 

Fundacja Habitat for Humanity Poland, wzorem innych organizacji Habitat for Humanity na świecie, otworzyła w Warszawie sklep charytatywny i miejsce aktywizacji lokalnych społeczności pod nazwą ReStore. Sklep działa od marca 2020 roku w Warszawie, na ul. Łojewskiej 12. ReStore to projekt wielowymiarowy, składający się z trzech sfer:

 

– ReStore Sklep – salon charytatywny z meblami, artykułami wyposażenia wnętrz, materiałami wykończeniowymi i innymi przedmiotami ładnymi i funkcjonalnymi, sprzedawanymi w bardzo przystępnych cenach, gdzie prowadzona jest sprzedaż podarowanych mebli, materiałów wykończeniowych, elementów dekoracyjnych wnętrz. Sklep w wersji stacjonarnej i internetowej prowadzi również sprzedaż hurtową.  Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na realizację misji Fundacji Habitat for Humanity Poland, która poprzez prace remontowo budowlane, mobilizację wolontariuszy oraz działania na rzecz poprawy efektywności polityki mieszkaniowej walczy z ubóstwem mieszkaniowym oraz przeciwdziała bezdomności.

 

– ReStore Lab – warsztat stolarski, który ma realizować programy rzemieślnicze oraz kreatywne zajęcia. Ważne dla organizacji jest równolegle, aktywne włączanie społeczności lokalnej w działania naprawy i renowacji mebli, które byłyby oferowane w wyposażonej już w narzędzia strefie LAB. Szczególnie ważne jest włączenie w te działania seniorów jako wolontariuszy lub prowadzących zajęcia z naprawy czy renowacji sprzętów, stworzenie gruntu wymiany doświadczeń międzypokoleniowych.

 

– ReStore Edu – innowacyjne działania edukacji ekologicznej, skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Instytucja opracowuje program edukacyjny, wychodzący poza przestrzeń Restore’a i pozwalający dotrzeć z wiedzą o zrównoważonym rozwoju, świadomej konsumpcji i ekonomii cyrkularnej do szkół, przedszkoli, ale także środowisk zorganizowanych: firm, uczelni wyższych, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Domów Kultury. W zamyśle program ten ma  kształtować właściwą świadomość ekologiczną.

 

Unikatowość ReStore opiera się zatem na trzech filarach działań, które wzajemnie się wzmacniają i zwiększają zasięg tego projektu.

 

Otwarcie ReStore było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, firm. Warszawski ReStore nie tylko bazował na wiedzy i doświadczeniach z zagranicy. Fundacja miała pełną świadomość, że pomysł trzeba dostosować do europejskich (a w szczególności polskich) potrzeb i realiów. Nie jest to tylko miejsce służące wyłącznie do robienia zakupów; jest to również przestrzeń, gdzie będą prowadzone warsztaty rzemieślnicze i działania edukacyjne z obszaru ekologii i ekonomii cyrkularnej.

 

Ciekawa oferta, otwarcie na lokalną społeczność, przyjazny wystrój i dobra atmosfera – to wszystko sprawiło, że warszawski ReStore bardzo szybko zyskał rosnące grono sympatyków i stałych bywalców. Od maja do grudnia 2020 r. ReStore miał 8000 klientów indywidualnych. W ciągu pierwszych 12 miesięcy działalności sklep ReStore przyczynił się do uratowania ponad 360 ton produktów, które zamiast utylizacji zostały sprzedane lub przekazane do dalszego wykorzystania i nie trafiły na śmietnik.

 

Na ReStore w wersji online (www.sklep.restore.org.pl) można obejrzeć wybrane przedmioty, będące częścią oferty sklepu stacjonarnego.

 

Zapraszamy do sklepu na ul. Łojewskiej 12 w Warszawie!

 

www: www.restore.org.pl 

FB: https://www.facebook.com/ReStorePoland