Współczesne Skarby Powiśla

Ewa Złotowska

Chociaż urodziła się w Zakopanem w 1947, pochodzi z warszawskiej rodziny z tradycjami. Pierwsze kroki na scenie stawiała w legendarnym Studenckim Teatrze Satyryków STS. Jest aktorką filmową, teatralną, związaną również z dubbingiem i estradą. Jej głos zna cała Polska dzięki tytułowej roli w „Pszczółce Mai” – kultowym serialu animowanym. Jako reżyser dubbingu zrealizowała takie filmy jak „101 dalmatyńczyków”, „Rob Roy”, „Piotruś Pan i Piraci”. Autorka książki „Największe miłości świata” (2004). Ostatnio występowała w znanym musicalu „Klimakterium”. Kocha zwierzęta. Na Powiślu spędziła większość swojego życia.

Filip Springer

Reporter i fotograf, ur. 1982. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawa. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, węgierski i chiński. Inicjator festiwalu MiedziankaFest oraz współtwórca Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu w Warszawie.

Filip Springer jest mieszkańcem Powiśla i tym samym jego skarbem. Na łamach naszej strony #1YearChallenge dzieli się historią dzielnicy, swoimi przemyśleniami i odczuciami związanymi właśnie z nią.

Mariusz Szczygieł

Reporter, felietonista, pisarz non-fiction, ur. 1966. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.

Mariusz Szczygieł jest mieszkańcem Powiśla, jednym z jego skarbów. Dziś dzieli się z nami swoim wyjątkowym, niepublikowanym wcześniej przewodnikiem po tej nieoczywistej dzielnicy. Zapraszamy do lektury!

Tadeusz Rolke

Nestor polskiej fotografii humanistycznej, autor reportaży, warszawiak urodzony w 1929. Jako nastolatek wstępuje do Szarych Szeregów, a w okupowanej Warszawie powstają jego pierwsze zdjęcia. W 1956 roku zostaje przyjęty na etat fotoreportera do tygodnika „Stolica”, Publikuje fotoreportaże w magazynach „Ty i Ja”, „Polska”, „Świat”. W „Przekroju” Rolke współpracuje z projektantką mody Barbarą Hoff robiąc zdjęcia modowe. W latach 70. i 80. pracuje w RFN dla pism zachodnioniemieckich. W 2010 roku zostaje uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.